Grafove databaze

„Standard“ klasickych SQL databazi narazi na bariery kazdy den – tim, jak velikost a pestrost dat rostou exponencialne, vznikaji pozadavky na ulozeni specifickych dat. Grafove databaze jsou pro me fascinujici uz par let…

Uplne jednoduse – grafove databaze vyuzivaji teorii grafu a jejich elementu k ukladani dat. Uzly, hrany, vlastnosti. Urcite ted kazdy krouti hlavou a zamitave vrci, ze nic takoveho nefunguje a nic takoveho nema vyuziti. Velky omyl.

Napriklad LinkedIN – v relacni databazi by dotaz na zjisteni pratel pratel, ktere znaji vase pratele zabral neumerne velky cas. Pro grafove databaze je to otazka par jednotek vterin. Jizdni(letove) rady, lety… vsechno je v optimalnim pripade ulozeno v grafove databazi.

Obzvlast spojeni grafovych databazi a geoinformaci je podle me jasnym smerem, kterym se GIS bude vydavat v pristich letech.

Musim se priznat, ze diky hranicim DB2, Oracle jsem mel trochu mentalni problem s tim, co vse se da z dat ziskat (neco vzadu v mozku na me neustale hulakalo – ale vzdyt to query pobezi mesice!!!!) – je treba se zbavit techto omezeni – a pevne verim, ze clovek nedotceny relacnimi databazemi timto nebude ani nahodou zatizeny a vse mu prijde prirozene a jasne 🙂

Neco na cteni

Jeden odkaz hovori za vse, Neo4j jako referencni grafova databaze.

 

„CASE“

01 (pdf) – obecne povidani o hledani optimalni cesty, Rusko.

02 (pdf)- optimalizace vlakove dopravy (dizertacni prace).

 

Odrůůdy 🙂

(serazeno dle me preference, nedoporucuju brat ohled, jsem subjektivni jako vzdy!)

Neo4j – komplex software (databaze, web GUI) + silna komunita + web-seminare + mnoho licencnich modelu = zarucene nejpohodlnejsi vstup do sveta grafovych databazi.

Whitedb – extremne rychla in-memory NOSQL grafova databaze, napsana v C, zajimavosti je, ze je pouzivana ve „vysavacich-robotech“ Roomba.

Titan – zalozen na projektu Aurelius, umoznuje persistovat v Casandre, HBase a Oracle BarkleyDB, napsana v Jave

— konec zebricku —

OQGRAPH – grafovy engine (uloziste MariaDB, MySQL)

HORTON – velmi nesmely, uzavreny pokus od Microsoftu – jak netypicke 😉

OrientDB – grafova databaze, ktera podporuje subset SQL jazyka

Grafovych databazi je pomerne velke mnozstvi, cela oblast je pomerne dynamicka a rychle se rozviji. Koho nastin vyuziti zaujal, doporucuju se zahloubat do problematiky hloubeji. Hodne zabavy pri pokusy s grafovymi databazemi preju!

-a-

This entry was posted in Databases. Bookmark the permalink.

Napsat komentář