V zaplave distribuci je jeden druh, ktery si zaslouzi zvysenou pozornost – „klony“ (nebijte me) RedHat Enterprise Linuxu, ktere jsou zrcadlem a ocaskem teto distribuce (=cislovani stejne, datum vydani radove par dni/tydnu zpozdeni oproti RHEL). Z pomerne skromneho davu je to hlavne CentOS, Scientific Linux a …. Oracle Linux.
Otazka: Ma OL vyznam?
Odpoved: Jasne 🙂
1) Dostupnost
Oracle Linux si na nic nehraje. Stazeni a pouzivani zdarma. Platite si za support, k cemuz vas nikdo nutit nebude. Pro nasazeni ve firmach doporucuju peclive procist licencni podminky. Na „domaci hrani“ tedy zadny problem. Download stranka (ucet nutny).
2) Prizpusobeni pro Oracle databazi #1
Prakticka stranka veci nebyla vzdy prochazkou – hlavne sehnat vsechny potrebne baliky v potrebnych verzich. Zapomenuto. Diky tomuto rpm je spousta problemu minulosti. Pripraveno na stribrnem podnosu.
3) Prizpusobeni pro Oracle databazi #2
A teoreticti, neviditelni trpaslici na pozadi 🙂 Pokud odmyslite marketingove zvasty, je tam plno nitek faktu, dohromady vychazi velmi dobry operacni system, jakoby spodni vrstva databaze, nic vic, nic min 🙂
4) Prizpusobeni pro Oracle databazi – praxe?!
Roky jsem pouzival RHEL + Oracle databaze, OL + Oracle databaze. Dle me optiky (a podtrhuju, ze firmu Oracle NEMAM RAD z mnoha duvodu) nema OL konkurenci. Pri jakemkoliv tuningu RHEL nelze docilit cisel, ktera dava OL.
Muj konkretni pripad (SSD disk, i7 ivy bridge, 16gb ram), hostitel Win8 (jezis) + host OL6.5 (manualni konfigurace oracle databaze) skrze Virtualbox 4.3(tedy zkresleni) = 70 000 – 80 000 bulk insertu do tabulky. Pri stejne konfiguraci a RHEL jsem docilil maximalne 55 000 insertu. Jasne, nejsem vseznalek, neumim oracle dokonale nastavit (s timto priznanim nemam problem) – ale celkove je vykon OL podstatne lepsi.
5) Pro firmy – cena
Support Oracle Linuxu je nesrovnatelne levnejsi, nez support RedHatu.
6) UEK
Unbreakable Enterprise Kernel – mnoho bylo napsano, mnoho receno a to nejlepsi – ono to i funguje. Lehounka revoluce v kernelech 😉
7) Dokumentace
Oracle Linux se potrebuje odlisit od RedHatu. Tedy marketingovo-technicke whitepapery, brozurky, clanky – jsou zapotrebi a jsou zadane. Oficialni resourcy obsahuji velke mnozstvi clanku, samotnou dokumentaci pak doporucuji vice.
-a-